Umowa deweloperska jest umową zawieraną w formie aktu notarialnego, regulowaną przepisami ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym - tzw. nowa ustawa deweloperska.
Jest to umowa zawarta między nabywcą (osobą fizyczną, nabywającą nieruchomość w celu niezwiązanym bezpośrednio z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą) a deweloperem (przedsiębiorcą, który w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej prowadzi przedsięwzięcie deweloperskie), na podstawie której deweloper zobowiązuje się do wybudowania budynku oraz ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia własności tego lokalu oraz praw niezbędnych do korzystania z tego lokalu na nabywcę albo zabudowania nieruchomości gruntowej stanowiącej przedmiot własności lub użytkowania wieczystego domem jednorodzinnym i przeniesienia na nabywcę własności tej nieruchomości lub użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego na niej posadowionego stanowiącego odrębną nieruchomość lub przeniesienia ułamkowej części własności tej nieruchomości wraz z prawem do wyłącznego korzystania z części nieruchomości służącej zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, a nabywca zobowiązuje się do spełnienia świadczenia pieniężnego na poczet nabycia tego prawa. Jednym z obligatoryjnych elementów tej umowy jest złożenie do księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, na której realizowana jest inwestycja, wniosku o wpis roszczenia na rzecz nabywcy.
Przepisy nowej ustawy deweloperskiej stosuje się również do umów zawartych między nabywcą a deweloperem, w których deweloper zobowiązuje się do wybudowania budynku i przeniesienia własności lokalu użytkowego oraz przeniesienia jego własności, wybudowania budynku i przeniesienia ułamkowej części własności lokalu użytkowego oraz przeniesienia ułamkowej części własności lokalu użytkowego - w przypadku gdy umowy te są zawierane wraz z jedną z umów, o których mowa powyżej i dotyczą tego samego przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego, czyli stosujemy je m.in. do nabywania udziałów w garażach lub innych pomieszczeniach użytkowych.
W wykonaniu umowy deweloperskiej, po wybudowaniu budynku i oddaniu go do użytkowania, zawierana jest kolejna umowa – umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego własności (w przypadku nabycia lokalu mieszkalnego) lub umowa przenosząca własność nieruchomości (w przypadku domów jednorodzinnych). Po zawarciu tej umowy i założeniu księgi wieczystej dla nieruchomości oraz dokonaniu w niej odpowiednich wpisów, nabywca staje się właścicielem nieruchomości. Jest to również moment, w którym, jeżeli nabywca posiłkował się kredytem, możemy ustanowić w akcie notarialnym hipotekę na zabezpieczenie wierzytelności banku z tytułu udzielonego nabywcy kredytu.
Umowa deweloperska może być poprzedzona zawarciem, w zwykłej formie pisemnej, umowy rezerwacyjnej, na podstawie której deweloper zobowiązuje się wobec osoby zainteresowanej jego ofertą do czasowego wyłączenia z oferty sprzedaży lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego wybranego przez rezerwującego.
Nabywcy do umowy deweloperskiej przedstawiają jedynie swoje dokumenty tożsamości (dowody osobiste, paszporty, karty pobytu). W przypadku cudzoziemców konieczne będzie również przedstawienie zaświadczenie lub wydruk z rejestru PESEL (w przypadku obcokrajowców posiadających PESEL), z uwagi na fakt, że sąd wieczystoksięgowy oddali wpis roszczenia, jeżeli pisownia imion i nazwisk z dokumentu tożsamości nie będzie tożsama z danymi zawartymi w bazie PESEL.
Do umowy przenoszącej własność nieruchomości Nabywcy przedstawiają swoje dokumenty tożsamości, oraz - jeżeli ustanawiamy w akcie notarialnym hipotekę - umowę kredytu hipotecznego wraz z oświadczeniem banku o ustanowieniu hipoteki, przy czym dokumenty dot. hipoteki muszą być dostarczone do Kancelarii z wyprzedzeniem.
W związku z faktem, iż Chełm oraz okoliczne gminy znajdują się w strefie nadgranicznej, nabycie nieruchomości przez cudzoziemca może wymagać uzyskania zgody wydanej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych - link do podstrony.
szkurlatowicz@notar.pl
Plac Kupiecki 14
22-100 Chełm
Kancelaria Notarialna
Jakub Szkurłatowicz
Notariusz