Testament jest jedyną możliwą formą rozporządzenia majątkiem na wypadek śmierci. Sporządza się go wyłącznie dla jednego spadkodawcy. Jest szczególnie istotny, jeżeli spadkodawca nie chce, aby dziedziczenie po nim nastąpiło w porządku ustawowym - sporządzenie testamentów powinni rozważyć w szczególności małżonkowie nieposiadający dzieci, jeśli chcą uniknąć sytuacji, w której do dziedziczenia po zmarłym małżonku dojdą jego rodzice lub rodzeństwo i zstępni rodzeństwa.
Testament w każdej chwili może zostać odwołany - w całości lub w części.
W celu sporządzenia testamentu w formie aktu notarialnego potrzebne są dane testatora (pełne imię i nazwisko, imiona rodziców, numer PESEL, numer dowodu osobistego/paszportu z datą ważności, adres zamieszkania, obywatelstwo, miejsce urodzenia), dane osób powołanych do dziedziczenia lub wydziedziczonych, tj. imiona, nazwiska, imiona rodziców, PESEL lub data i miejsce urodzenia oraz inne dane, uzgodnione wcześniej z Notariuszem, jeżeli testament ma obejmować bardziej szczegółowe rozrządzenia testatora (np. dane dotyczące przedmiotu zapisu lub zapisu windykacyjnego, przesłanki wydziedziczenia, treść polecenia).
Sporządzenie testamentu nie zwalnia spadkodawców z konieczności przeprowadzenia postępowania spadkowego po śmierci spadkodawcy - testament nie zastępuje aktu poświadczenia dziedziczenia ani postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.
szkurlatowicz@notar.pl
Plac Kupiecki 14
22-100 Chełm
Kancelaria Notarialna
Jakub Szkurłatowicz
Notariusz